Szeptember 22-e, vagyis 9/22 a krónikus mieloid leukémiás betegek világnapja 2008 óta. A CML-ért felelős genetikai hiba hátterében a 9-es és 22-es kromoszómák közötti reciprok transzlokáció áll, melynek során helyet cserél egy-egy génszakasz. A krónikus Mieloid Leukémia a csontvelő daganatos megbetegedése, ami a fehérvérsejtek túlzott képzéséhez vezet. Gengeliczki Gergő az átlagemberekhez hasonlóan sokáig nem sokat tudott erről a betegségről. Túl volt a csapattal a téli edzőtáboron, majd a sportorvosi vizsgálatok során a vérvétel eltérést mutatott.

- Dr. Sánta János azonnal jelezte, hogy további vizsgálatokra van szükség, mert magas a fehérvérsejt szám a véremben. Újabb vérvételek következtek, majd csontvelő vizsgálat. Ennek eredményére hosszabb időt kell várni, azok a napok nagyon lassan teltek, és szörnyű volt a várakozás. Aztán megjött az eredmény, hogy krónikus mieloid leukémiám van – mondta Gengeliczki Gergő.

A Szpari védője hónapokkal később már tud beszélni a történtekről. Akkor egy világ omlott össze benne.

- Teljesen kétségbeestem. Járkáltam a lakásban, minden átfutott az agyamon. Természetesen eszembe jutott korábbi csapattársam, Lázár Bence. Mi lesz velem? Hogyan tovább? Aztán Rejtő doktor úr megnyugtatott, hogy ez a fajta betegség ma már gyógyszerekkel jól kezelhető, ha a szervezet megfelelően reagál. Együtt lehet vele élni. De jött az újabb kérdés: mi lesz a focival? Eleinte a gyógyszerek hatására kicsit fáradékonyabb voltam, és gyakran kellett járni ellenőrzésekre. Aztán mivel javultak az értékek, a két hetes ellenőrzést felváltotta a havi, majd most már három havonta vizsgálják a csontvelőt – tett hozzá a védő.

2001 előtt a CML kezelési lehetőségei erősen korlátozottak voltak, és sikeres csontvelő átültetés nélkül a túlélési esélyek nem voltak jobbak csupán pár évnél. Szerencsére mára a CML-es betegek várható élettartama lényegében megegyezik az egészséges lakosságéval az új daganat ellenes kezeléseknek köszönhetően.

- Szeptember 22. ennek a betegségnek a világnapja, ezért is szerettem volna erre most felhívni a figyelmet. Mivel semmilyen előjele nincs, így kiemelten fontos a vérvétel. Mindenki évente két alkalommal menjen el egy laborvizsgálatra, hogy időben kiderüljön, ha ilyen problémája van, mert akkor kezelhető. Én jó kezekbe kerültem, és bár három hónapot ki kellett hagynom, továbbra is focizhatok, és teljes életet élhetek. A Kazincbarcika ellen térhettem vissza, úgy kellett pályára lépnem tavasszal, hogy előtte csak 2 hete kezdtem újra az edzéseket. Mondanom sem kell, nem voltam csúcsformában, de elfogytak a belső védők, így vállaltam a játékot. Mentálisan aztán akkora plusz lökést adott, ami elmondhatatlan. Végre újra a társakkal lehettem! Szerencsés vagyok, mert időben kiderült a betegségem, egy vérvételnek köszönhetően – mondta Gengeliczki Gergő.

A játékos pedig ma már a Szeged elleni meccsre készül.

- Magyarország egyik legjobb stadionjában játszhatunk, egy jó ellenfél ellen, de nyerni megyünk - mondta a Spartacus futballistája a meccs kapcsán.

Vissza