Az MLSZ elnöksége eltökélte: véget vet a futballpályákon időről-időre tapasztalható tömeges, ismétlődő sportszerűtlen megnyilvánulásoknak. Ezért – a többség érdekeit markánsabban képviselve – az újrainduló OTP Bank Liga mérkőzésein az UEFA háromlépcsős (megszakítás, felfüggesztés, beszüntetés) gyakorlatát vezeti be. Az alkalmazás március 31-én indul, addig a szövetség eljuttatja a klubok számára a pontos és részletes intézkedési tervet.
A labdarúgás, a sport szellemiségével összeegyeztethetetlen, hogy a lelátókon rendszeresen megjelenik a gyűlölet hangja. Hogy ez az ellenfél játékosaira, a játékvezetőre vagy egy bizonyos társadalmi, politikai csoportra vonatkozik, lényegében mindegy: az ilyen megnyilvánulások semmilyen formája nem illeszkedik a sportszerűség fogalmába. Éppen a versengés, a két fél egymással szembeni győzni akarása hívja fel a figyelmet a szereplők egyformaságára, ezért az alapvető sportemberi tisztelet a stadionba látogató minden embert – kiemelten a szurkolókat is – minden esetben megillet.
A klubfanatizmus, a lelkes drukkolás továbbra is szívesen látott összetevője a mérkőzéseknek, mint ahogy a szurkolók által fontosnak tartott, a sportszerűséggel összeegyeztethető jelképek használatát sem gátolja meg az MLSZ. A gyűlöletet, a verbális erőszakot, gyalázkodó rigmusokat, a mások provokálására, megsértésére alkalmas jelképek használatát a sportszerűség jegyében száműzzük a stadionokból.
Fejlesztések a szurkolók érdekében
A Magyar Labdarúgó Szövetség vezetése olyan átfogó stratégiai fejlesztéseket indított el a labdarúgásban, amelynek eredményeként javul az infrastrukturális háttér, nő az amatőr és professzionális klubok anyagi mozgástere, a stadionokban erősebb lesz a szurkolók biztonságérzete. Ezek a fejlesztések mind azt a cél szolgálják, hogy a magyar labdarúgás színvonala látványosan emelkedjen, klubcsapataink letegyék névjegyüket a nemzetközi porondon, a Ferencvároshoz, a DVSC-TEVA és a Videoton FC-hez hasonlóan szerepeljenek a Bajnokok Ligája és az Európa Liga csoportkörének küzdelmeiben.
Biztonság és szenvedély egy helyen
Egyre hangosabb az a vélemény, hogy sokan azért nem járnak bajnoki meccsekre, mert riasztja őket az ott tapasztalt sportszerűtlenség, gyűlölethullám. Az MLSZ eltökélt abban, hogy – a klubokkal közösen – olyan hangulatot teremtsen a magyar stadionokban, amely egy kisgyermek és édesanyja számára sem riasztó, de ahol a legszenvedélyesebb szurkoló is kimutathatja klubja iránti rajongását.
Egy hónap türelem az előkészítés jegyében
A Magyar Labdarúgó Szövetség a március 31-ig tartó türelmi időszakot követően a hazai mérkőzéseken bevezeti az UEFA által is alkalmazott három lépcsős modellt. Áprilistól kezdődően amennyiben a bajnoki mérkőzések lebonyolításáért felelős személyek sportszerűtlen szurkolói magatartást tapasztalnak, a játékvezetők első lépcsőben megszakítják a mérkőzést, majd – amennyiben a sportszerűtlen viselkedés folytatódik –, felfüggesztik, végül beszüntetik a játékot.
A beszüntetett mérkőzések ügyében a Fegyelmi Bizottság hoz döntést, a kiszabható szankciók súlyos esetben – különösen tömeges és ismétlődő sportszerűtlen megnyilvánulások esetén – a mérkőzés 3-0-ás elveszítéséig vagy akár pontlevonásig terjedhetnek. A kluboknak ezért alapvető érdekük, hogy egyértelművé tegyék szurkolóik számára: drukkolással segítik, ám a sportszerűtlen magatartással veszélyeztetik saját csapatukat.
Már most szigorodnak a szankciók
Az MLSZ Fegyelmi Bizottsága hamarosan, a március végéig tartó türelmi időszak lejárta előtt is szigorúbban ítéli meg a nézőtéri sportszerűtlenségeket, a futballpályákon nem tolerálható szurkolói magatartás esetén az érintett klubok az eddigieknél lényegesen súlyosabb szankciókra számíthatnak.