Újabb mozgalmas év van a Nyíregyháza Spartacus-Bozsik Akadémia háta mögött. Lengyel Rolanddal, az akadémia szakmai vezetőjével beszélgettünk.
- Milyen szezonja volt az akadémiának?
- Év elején komoly célokat tűztünk ki magunk elé. A kis korosztályoknál az elsődleges feladatunk az volt, hogy olyan alapot teremtsünk, amire építhetünk a jövőben. Olyan strukturált edzéseket biztosítsunk, ahol a gyerekek nem csak jól érzik magukat, hanem gyorsabban is tudnak fejlődni. Nagyon fontos, hogy az edzők jó pedagógusok is legyenek, és empatikusan viszonyuljanak a gyerekekhez, akik szeressenek idejárni, szeressék a közeget, és szeressenek együtt dolgozni az edzőinkkel. Bátran kijelenthetjük, hogy ez sikerült! Jelen pillanatban ott tartunk, hogy minden korosztályban magas létszámmal tudunk edzéseket tartani. Ez azt mutatja, hogy szeretnek hozzánk járni és hisznek abban, amit mi képviselünk. Sőt, minden korosztályunkban folyamatosan jelentkeznek új játékosok, hogy nálunk szeretnék folytatni pályafutásukat. Ez óriási öröm számunkra, egyben nagy kihívás elé is állít bennünket, amire reagálnunk kell, de már készülnek a tervek ennek érdekében. Szeretnénk a gyerekek mozgáskultúráján javítani, emiatt idén négy kiegészítő sportág állt rendelkezésünkre, heti egy alkalommal, öt különböző korosztályunk számára: úszás, torna, birkózás, kosárlabda. Nagyon élvezték a külön foglalkozásokat a játékosok és egy év alatt rengeteget fejlődtek. A legsikeresebb országok többségében általában több sportágat űznek a gyerekek, ezáltal jó az előképzettségük és csak 13-15 éves korban választják ki végleg a sportágukat. Ráadásul a monoton mindennapokat is megtörik, így kisebb a valószínűsége a kiégésnek, lemorzsolódásnak.
- Mi a helyzet a nagyobbaknál?
- A nagyobb korosztályainkban is megelőztük a létszámgondokat, amivel az elmúlt években folyamatosan küzdöttünk. Nagy számú átigazolásokat kezdeményeztünk, amivel ellensúlyoztuk a létszámhiányainkat. A jövőben a saját értékeinket szeretnénk jobban kiaknázni, ezáltal nem mennyiségi, hanem minőségi igazolásokat fogunk lebonyolítani.
- Fontos volt, hogy több fiatal is egy korosztállyal feljebb játszhatott?
- Az U13-as korosztályunktól felfelé a fókusz a feljebb edzetésen és feljebb játszatáson volt. Ennek érdekében több mint ötven játékost mozgattunk meg a csapatok között, hogy mindenki a képességeihez mérten, optimális környezetben fejlődhessen. Büszkén mondhatom, hogy csapataink ezzel együtt is stabilan szerepeltek a szezonban. Kiemelném az U 14-es megyei bajnokcsapatunkat, akik úgy nyerték meg a bajnokságot, hogy a csapat valójában 12-13-14 éves játékosokból tevődött össze, tehát nem volt állandó keret. De mivel minden korosztályunkban ugyan azon elvek alapján dolgozunk, ez nem jelentett gondot, hogy olykor nem is ismerték egymást a gyerekek.
- Az U14-es csapat igazán eredményes volt. Lehet ez a következő erős generációja az akadémiának?
- Az U14-es országos bajnokság különösen fontos számunkra, hiszen az első hét helyezett valamelyikét kell megszerezni ahhoz, hogy a következő évben is ebben a bajnokságban szerepelhessünk. A tavalyi évben a kiesés ellen harcoltunk, most pedig esélyünk volt az aranyérem megszerzésére is, végül a harmadik helyen zártunk úgy, hogy a feljebb játszatások végig jelen voltak az év során.
- Voltak akik már a felnőtt bajnokságban is debütálhattak. Ez mekkora plusz motivációt jelenthet?
- Az idei szezonban többen is bemutatkozhattak az NB III-as felnőtt csapatunkban, a 16-17 és 19-es korosztályból egyaránt. Ez nem csak nekik mérföldkő, de mindannyiunk számára inspirációt ad. Emellett idén is voltak válogatott meghívóink, amire szintén rendkívül büszkék vagyunk. Az élettani területen is sokat léptünk előre az elmúlt időszakban és nagy eredményként értékelem, hogy jó fizikai állapotban voltak a játékosaink és komolyabb sérülések nélkül végig vittük a szezont.
- Az egyik legnehezebb feladat minden évben: meg lehet tartani a tehetségeket?
- Az elvándorlás vágya is egyre kisebb. Tavaly hárman távoztak és ketten érkeztek kiemelt bajnokágból. Idén még nem látjuk a számokat, de nagyságrendileg ugyanerre számítunk.
- Fontos a családi háttér is. Erre is nagy hangsúlyt fektet az akadémia?
- A szülői közösségre is kiemelt figyelmet fordítottunk. Voltak szülői értekezletek, évente kétszer fogadó órát tartottunk és az utóbbi időben szakmai napokat is kezdeményeztünk, amik interaktív formában zajlottak. Fontosnak tartjuk a megfelelő tájékoztatást, hogy mit miért csinálunk, vagy mik a terveink a jövőben. Ezen felül voltak külsős előadóink különböző témakörökben. Ezeket a jövőben is szeretnénk folytatni.
- Jelenleg is zajlik egy komoly beruházás Örökösföldön. Ez mekkora segítséget jelent majd?
- A legnagyobb segítség számunkra, hogy minden korosztályunk egy helyen lesz, ezáltal könnyebb lesz kontrollálni a rendszert. Valamint öröm lesz kulturált öltözőkben öltözni és jó minőségű pályákon edzeni.
- Hogyan lehet összegezni az évet?
- Az elmúlt évet pozitívan értékelem, persze elégedettek soha nem lehetünk, mindig többet és többet szeretnénk kihozni a lehetőségeinkből. Köszönjük mindenkinek az elmúlt évi munkát, elkötelezettséget és lelkesedést! Izgatottan várjuk a következő időszakot, tele újabb sikerekkel és közös élményekkel!