- Mozgalmas év van a Nyíregyháza Spartacus-Bozsik Akadémia háta mögött. Sikerült megvalósítani, amit elterveztetek?
- Nagy energiával és motivációval vágtunk bele év elején a munkába. Az első félévben kidolgoztunk egy 60 oldalas tömör, szakmai koncepciót, amit az MLSZ részére le kellett adni májusig, és amelyre a programunk nagy része épül. Az első félévben U 11-től U 19-ig vezettünk be változtatásokat. Például edzések felépítésének átszervezése, új stílus kialakítása, egységes etikai, erkölcsi és szakmai elvek bevezetése. A második félévtől már a kis szekciót is bevontuk ebbe a programba, így már az egész akadémia ennek a módszernek az alapján dolgozik. Azt gondolom, hogy jó úton haladunk a kitűzött céljaink irányába.
- Több gyerek is magasabb korosztályban szerepelt. Mennyire érződik ez a fejlődésükön?
- Amikor elkezdtük a munkát, már akkor meghatároztuk Fekete Tivadarékkal a célokat. Az egyik ilyen cél a feljebb játszatás. Nekünk fontos az eredmény, de úgy, hogy az alapelveink ne sérüljenek. 25 játékosunk mutatkozott be a korosztálytól idősebb csapatban. Ez U 11-től NBIII-ig értendő. Ez a szám a jövő félévtől tovább fog emelkedni, mi ezt az utat határoztuk meg a gyerekek fejlődése érdekében. Ettől mindenki fejlődik. Az is, aki feljebb játszik és az is, aki az adott korosztályában marad. Mindenkinek nagyobb energiákat kell belerakni ahhoz, hogy eredményes legyen, de vannak olyanok, akik a korosztályuknál fiatalabb csapatban kapnak lehetőséget. Erre egy, az MLSZ által bevezetett szabálymódosítás ad lehetőséget. Nagyszerű kezdeményezésnek tartom, és ebből sokat profitálhatnak a gyerekek, mert mindenki a saját szintjén tud játszani és fejlődni. Sokszor nehezen fogadják ezt el, és visszalépésnek tartják, de azt meg kell érteni, hogy az utánpótlásban nem a jelen számít, hanem a folyamat. Azt tudni lehet, hogy nem a legerősebbek, a legnagyobbak, a legtehetségesebbek lesznek eredményesek felnőtt korukban, hanem a legszorgalmasabbak, és azok, akik legjobban tudnak alkalmazkodni a változó körülményekhez.
- Először indult NBIII-ban a Szpari második csapata, több saját nevelésű játékossal. Jól is teljesítettek. Mennyire motiváló ez a fiatalok számára?
- Régi nagy vágyunk valósult meg azzal, hogy lett az egyesületünknek második csapata.
Nyugodt szívvel mondhatom, hogy egy klubként működünk, és folyamatosan egyeztetünk Török Lászlóval, az NBIII-as csapat vezetőedzőjével az akadémia játékosairól. Ha valaki megérett rá, és megérdemli, gyorsan ott találja magát először edzésen, vagy akár a meccskeretben is. Folyamatosan jártak edzésre heti kétszer U 16-os és U17-es játékosok. Több okból is nagyon hasznosnak tartjuk, például fiatal játékosaink belekóstolhattak a felnőtt mezőny tempójába. Volt 2007-ben és 2008-ban született játékos is, aki pályára tudott lépni bajnoki mérkőzésen, vagy olyanok is bent tudnak maradni a rendszerben, akik már kijárták az akadémiai korosztályokat, de még nem biztos, hogy tudnának a felnőtt világban érvényesülni. Egyetértek, és én is úgy gondolom, hogy a magyar játékosok többsége 22-23 éves korára érik be. Rengeteg példa van erre, akár a mi kis környezetünkben is.
- Elkezdődött Örökösföldön a beruházás, mekkora segítséget jelent ez majd nektek?
- Az örökösföldi fejlesztés egy hatalmas lépés az akadémia életében. Már mindenki nagyon várta, és nagyon örül neki, hogy megvalósul. Számunkra a legnagyobb segítség majd az lesz, hogy minden szekció egy helyen tud dolgozni, ezáltal könnyebb lesz kontrollálni a rendszert. A gyerekeknek és az edzőink számára is biztos, hogy nagy élményt fog jelenteni, hogy kiváló körülmények között tudnak dolgozni a mindennapokban.
- Mennyire érződik, hogy igazi fociláz van az NB-I miatt Nyíregyházán. Többen jelentkeznek a gyerekek közül, hogy szeretnének focizni?
- Természetesen felnőtt csapatunk nagy hatással van az egész régióra, ahogyan az utánpótlás játékosainkra is egyaránt. Talán a hazai mérkőzések jó visszaigazolásai ennek, mikor is a C 8-as szektor egy kis B középpé változik. Élmény nézni, ahogyan a gyerekek szurkolnak, és rajonganak a csapatért, és egy-egy játékosért. Jelen pillanatban a Szpari egy brand, és sokan itt akarnak focizni, ez érezhető minden korosztályban. Az is feltűnő, hogy mostanában a gyerekek a felnőtt csapatunkból választanak példaképeket maguknak.
- Nagyon sok fiatal edző került az akadémiára. Könnyebb így megtalálni a gyerekekkel, szülőkkel a közös hangot?
- Igen, nem csak játékosok, hanem edzők is szeretnének csatlakozni hozzánk. Több fiatal, ambiciózus kolléga érkezett az elmúlt időszakban. De nem az életkor dönti el, hogy itt megkapja-e a lehetőséget vagy sem, hanem az elvek, ami szerint él és dolgozik a mindennapokban. Azt gondolom, hogy a mai gyerekeket más elvek szerint kell nevelnünk. Nekünk kell változni, és alkalmazkodni hozzájuk, mert aki a régi elvek szerint tanít, az nem tud nagy áttörést elérni náluk. Szóval az első és legfontosabb a kiválasztásnál a jellem, és személyiségjegyek feltérképezése.
- Mennyivel lett strukturáltabb az akadémia?
- Egész évben folyamatosak voltak a képzések, értekezletek, melyben segítségünkre voltak vendégelőadók is. Mivel fontosnak tartjuk az edzőink fejlesztését, emiatt heti rendszerességgel tartottunk előadásokat, szakmai és pedagógiai témakörökben. A fejlődés és változás kézzel fogható, hiszen rengeteg munkát tettek bele a kollégák. Azt gondolom, hogy ez az év felért egy önismereti, önfejlesztő kurzussal. Folyamatosan emeltük az elvárásokat magunkkal, az edzőinkkel, és a játékosainkkal szemben egyaránt. A cél az, hogy magas szintet képviseljünk, mind a pályán, mind az irodában, amiből majd mindenki profitálni tud. Ezúton szeretném megköszönni mindenkinek az egész éves munkát! Jó pihenést, kellemes ünnepeket kívánok, és újult erővel találkozunk a következő évben! Hajrá Szpari!